Téma týdne : Za hranicí reality

3. září 2014 v 9:59 | Blanka |  Téma týdne
Ahoj všichni!

Můj dnešní článek by měl spíš patřit do deníku, ale v podstatě se hodí i k TT.

Tákže...Jsem ve 2.ročníku a v současné době mám dvě nejtěžší zkoušky z celého našeho studia. Celý semestr byl náročný spíše z psychického hlediska. Když se ohlídnu zpět, tak jsem si myslela, že se tak daleko (pro mě) ani nedostanu. Na VŠ jsem chodila celý první semestr s brekem. Nikoho jsem neznala, nelíbilo se mi tam, ani jsem vlastně téměř netušila, jak celý vysokoškolský systém funguje. Postupem času se samozřejmě vše změnilo a škola mě začala bavit. A hele - jsem ve druháku, nastupuji do třeťáku, mám rozepsanou bakalářku a za rok bych měla státnicovat. A to jsem si původně myslela, že tohle pro mě není reálné.

Jedna z nejtěžších zkoušek je literární a má dvě části. Celkem jsme měli přečíst 80 knih (Víte co je paradox? Druhý zkoušející, ke kterému má kombinace oborů nesmí má pouze 30 knih! Otázkou je, jak je to možné, když má předmět stejný kód a každý vyučující jiné podmínky? Nevim, já tento systém nejspíš nikdy nepochopím. Tohle je totiž taky tak trochu za hranicí reality...), protože jsem asi jedna z mála opravdu četba (knihy z 19.stol.) a byla tím pádem za "exota", myslela jsem si, že zkouška pro mě nebude až takový problém. V červnu jsem šla na 1.pokus a splnila si alespoň jednu polovinu zkoušky. Teď na konci srpna jsem se učila na polovinu druhou, která je hlavně o četbě. Ovšem, co čert nechtěl. Vytáhla jsem si otázku a pan docent chtěl autory, kteří v seznamu četby nebyli. Na mou otázku proč tomu tak je odpověděl: ,,Vážená kolegyně, seznam osmdesáti knih je pouze ZÁKLADNÍ!". Hmm, aha, super. Další termíny už nevypsal, ačkoli zkouškové ještě je, takže co z toho plyne? Poprvné v životě budu muset předmět za rok opakovat a co víc, možná nestihnu odstátnicovat v řádném termínu. Z počátku to pro mě bylo naprosto nepřípustné, nereálné, ale asi jsem se smířila s tím, že jsem jednoduše prohrála. Nevím, proč vyhrávají ti, kteří si nepřečetli ani obsah knih, ale já jsem ve škole nikdy extra štěstí na otázky apod. neměla :D

Mým druhým strašákem je SYNTAX, zkouška z jazyka! Abych tomuto nádhernému předmětu udělala úvod. Lidé kvůli tomu prodlužují klidně až na pět let a občas i tak odchází bez titulu. Než jdete ke zkoušce, musíte splnit testy. Už jen to je strašně náročné. Letos jsem testy splnila, ale vím, že pokud bych musela předmět opakovat (Jó,nepřevádí se do dalších roků.), tak za rok je má šance mizivá. Ze 120 lidí obvykle zkoušku udělá 20. Jdete tam jednou, nemáte to, jdete podruhé, vytáhnete si stejnou otázku a najednou za 1?Zkušenost mé kamarádky...Prostě a jednoduše tato zkouška je pro mě naprosto, ale naprosto za hranicí reality a mám dojem, že je i nad mé síly splnit ji. Termín zkoušky se mílovými kroky blíží a já se učim dost pomalu. Prostě mi to nejde a do toho se stresuju. Navíc na prvním pokusu jsem již byla a ponižování, které jsem tam zažila...Nejradši bych tam už nikdy nevkročila.

Zároveň přemýšlím, co bych dělala, kdyby škola nevyšla. Představa, že se tam trápím klidně pět let a odcházím bez titulu je po mě naprosto nereálná. Vždyť bych musela lést kanálama!! A navíc, jakou skvělou práci bych asi s obchodkou našla. Co když tam jednoduše nepatřím? Mám dojem, že rodina je taky mírně mimo realitu. Absolutně si nepřipouští, že se klidně může stát, že školu nedodělám! A nebo připouští, ale odpověď : ,,No bóže, tak ji nedoděláš.", mi nepřipadá moc reálná.

Vlastně nevim, proč se tu tim ,,chlubim", protože jsem původně k tomuto tématu nic psát nechtěla. Asi jsem měla potřebu se vypsat.

Tak se mějte hezky a líp než v tuto chvíli já!

Blanka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 S. S. | Web | 3. září 2014 v 16:31 | Reagovat

V takovémhle případě přeju hodně štěstí se zkouškou. Co vlastně děláš za obor? Docela se děsim toho, že si už příští rok budu posílat přihlášky na vysoký...a že to nedávno ještě zdánlivě mělo trvat nějakej ten rok :D
A jestli je 80 knih základních tak..ehm :D

2 Blanka Blanka | Web | 6. února 2015 v 22:29 | Reagovat

[1]: Studuji pedagogickou fakultu, obor český jazyk + společenské vědy :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama