Přednáška o prokrastinaci

10. prosince 2014 v 13:32 | Blanka |  O ničem a zároveň o všem
Ahoj všichni!

Před pár týdny se u nás na fakultě konala přednáška o prokrastinaci. V dnešní době pro některé ožehavé téma. Protože jsem stejně musela čekat na jinou hodinu, tak jsem si na přednášku šla sednout. Vlastně ani nevím, co jsem od ní prvotně čekala.

Asi většina ví, že prokrastinace znamená chorobné odkládání úkolů či povinností. Nemůžu říci, že bych chorobně odkládala a zase stále dokola odkládala činnosti, ale některý den se prostě stane, že kapku prokrastinuji.

Slečna přednášející hned v úvodu řekla, že když budeme sami šířit dobro, tak všechny osoby kolem sebe na konec změníme a celý svět bude dobrý. Ha ha, jak bláhové. Má kamarádka poznamenala, že by lidé kolem mě museli už mít svatozář. Se svatozáří bych to sice nepřeháněla, ale myslím, že jsem člověk, který se snaží šířit dobro a něco pozitivního. Nedá se však říci, že by kolem mě byli jen dobří lidé. Tímhle mě popravdě přednášející hned v úvodu odradila. Tuto myšlenku mi asi nikdo nevnutí, protože já mám názor odlišný.
(Mimochodem, jak to máte vy? Myslíte si, že pokud budete šířit dobro, změníte lidi kolem sebe a bude vše dobré?)

Ti, kteří jsou opravdu typickými prokrastinátory by si údajně měli stanovit nějakou vizi/cíl. Cílem by ale nemělo být jen tak něco. Ve všem má člověk hledat smysl, který se poté stane cílem. Já třeba přemýšlím tak, že studuji školu, abych měla titul. Přednášející však měla pravdu, že když titul získám, tak cíl je tatam.Což nejspíš znamená, že mým cílem by mělo být šíření vzdělání, což zároveň tvoří smysl, proč se snažím studovat pedagogickou fakultu.

A co by mělo údajně pomoci nepoučitelným prokrastinátorům?
Měli by si na den vytvořit seznam činností/úkolů, které musí udělat. Jednotlivé úkoly by měly být rozlišeny barvami (důležité, méně důležité, není nutné je v den splnit ale pokud je splním budu king). Podstatné je, aby úkoly byly rozvrženy po celé stránce. Působí to na mozek lépe než kdyby viděl jednotlivé úkoly sepsané v řádkách pod sebou, protože poté by si řekl ,,Sakra, mám toho fákt hodně!". Na každý úkol by měl být stanoven přesný čas (úkol č. 1 : 10-11h, 11h-11:30 pauza, úkol č.2 12-13h, apod.).
Důležitá je i meditace a odpočinek mezi jednotlivými činostmi. Ovšem nikoli ve smyslu, že se podíváte na facebook. Sedněte si, zavřete oči a nic nevnímejte, prostě meditujte, nad ničím nepřemýšlejte. Když jsem si to zkoušela, moc dlouho jsem nevydržela, ale člověk opravdu cítí, že čerpá novou energii/sílu. Postupem času se zlepšuji a vydržím již "meditovat" o něco déle. Meditace je důležitá, protože pokud mozek přepneme, už s námi jednoduše nebude spolupracovat.

A abyste viděli, že má Vaše snažení nějaké výsledky, vytiskněte si buzerlístek. Ukázka zde. Na začátek si nepište do buzerlístku mnoho věcí, abyste byli schopni je opravdu plnit. Jako úplně první věc, kterou by měl obsahovat bude samotné vyplňování tohoto lístku. Já jsem si jako druhou věc do lístku například napsala cvičení alespoň 15 minut a postupně navyšuji. Den po dni si budete tak dávat buď zelené (splněné) nebo jiné tečky (nesplněné či na půl splněné). Tím pádem uvidíte svůj pokrok.

Tak jo, tohle by bylo takové shrnutí toho, co jsem se dozvěděla a co mi přišlo podstatné. Přednáška mi rozhodně něco dala, ale nejsem typický prokrastinátor ba naopak. Tento měsíc se mi tedy stalo, že jsem tak dlouho odkládala seminárky, až jsem opravdu nestíhala. Ten pocit byl tak nechutný, že už ho zažít nechci :D

Jediné s čím se opravdu neztotožňuji je názor - šiř dobro a všichni budou dobří. O tom mě opravdu nikdo nepřesvědčí.

Tak jo, mějte se krásně!

Blanka
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bumblebee bumblebee | Web | 14. prosince 2014 v 23:08 | Reagovat

Ten začátek přednášky by mě asi také odradil - rozhodně bych to nečekala od "odborné" přednášející. Je to trochu naivní názor (něco takového bych spíše očekávala od projevu vítězky soutěže "Miss" :) ).
Neříkám, že je to názor špatný, jen že je nemožný. Není nic špatného na tom "šířit dobro" (i když to spojení se mi trochu protiví - stačilo by prostě jen: být dobrým člověkem), ale myslím, že je hloupé věřit, že tím změním celý svět. Jsou bohužel i lidé "špatní", kterým nedělá problém využít "šiřitelů dobra". Člověk by měl být dobrý hlavně pro svůj pocit a pro své blízké třeba. :)
Co se týče prokrastinace - s tou já tedy problém mám a bojuji s tím stále. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama