Téma týdne: Vyber si

31. ledna 2015 v 16:14 | Blanka |  Téma týdne
Člověk si musí v životě hodně vybírat, nemyslíte?

Můj první velký výběr nastal na konci základky, kdy jsem si měla vybrat střední školu. Můj názor je takový, že opravdu málo který puberťák ví, čím se bude chtít po zbytek svého života živit. Čím jsem vlastně chtěla být? Učitelkou? Ano, v té době asi už ano.
Protože jsem ale maminčin mazánek a také jedináček, nechtěla jsem z domova. Výběr na který mě ovšem nasměrovali moji rodiče tedy padl na obchodní akademii. S odstupem času si říkám, že by možná bylo lepší jít rovnou na střední pedagogickou, ale co se dá dělat.
Výběr střední školy byl ale podle mě dobrý. Škola mě bavila, prospívala jsem skvěle, maturitu jsem zvládla levou zadní. Fajn...

Nastal výběr autoškoly. Ten byl úplně v mé režii a musím říct, že nebyl nejvhodnější. Do dnes neumím řádně couvat. Ups...

Výběr který se mi ale opravdu vydařil byl výběr mého snad již životního partnera :)

Nyní se dostáváme k výběru VŠ. Jedna je blízko bydliště, chci být učitelkou, proč tedy nejít na nejmenovanou pedagogickou fakultu. Hurá, jsem tu. Přijímačky dopadly skvěle, může začít velký studentský život. Jistě, ten by začal, kdybych nestudovala dvouobor,neměla přes 20 předmětů a školu každý den. Trpěla jsem jako zvíře a můj problém seznamování se tomu opravdu nepomohl.
Našla jsem tu ale zpřízněné duše a začalo se mi tu líbit, až do druháku. Tady nastal velký zlom díky nejmenované paní docentce, která dělá mnoha studentům ze života peklo.
Nebyla jsem studentkou, která by na školu kašlala. Teď jsem ve třeťáku a mám chuť s tím vším seknout. Píšu bakalářku, která mě nebaví, ačkoli téma je skvělé. Nebaví mě se učit, nebaví mě chodit do školy. Nevím, kdy půjdu ke státnicím...
Totálně jsem selhala, totálně! A to jen díky jedné osobě, která se rozhodla ničit studentům život. Nejsme tak blbí, opravdu nejsme! Ona je jen tak zlá.

A co teď? Na škole trpím opět jako zvíře. Není den bez breku, jsem bezmocná. Mám se školou seknout a najít si práci? Ale jakou? Práci nemají vysokoškoláci, natož holka s obchodkou. "Klesnu" natolik, abych šla pípat za pokladnu, což je pro většinu mých kolegů práce podřadná. (Prosím, já to jako podřadnou práci neberu. Nerada bych, aby to tak vyznělo.Každý přeci nemůže mít VŠ.)
Chci, aby se moje děti měly jednou dobře. Chci dobře placenou práci, ale co se mnou bude? Dodělám vůbec bakaláře? A pokud náhodou ano, mám se tu týrat další dva roky na magistru? Kolik lidí zklamu, když školu prostě nedodělám? Zahodím tři roky, možná čtyři....

Neměla jsem jít spíš na ekonomku, když mě střední ekonomická bavila? Ano, možná ano, ale tam jsem přeci nešla kvůli matematice, ve které jsem v posledním ročníku SŠ příliš nevynikala.

Otázkou je, zda bych na tom byla líp, kdybych na VŠ vůbec nešla. To nikdo neví.
Existuje vůbec nějaká rada, jak si dobře vybrat? Myslím, že ne :) :(

Tak jo, zase jeden článek o ničem a zároveň o všem.

Mějte se krásně!

Blanka

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 hagridihratkysestiflercimcapem hagridihratkysestiflercimcapem | Web | 31. ledna 2015 v 21:54 | Reagovat

zajímavé :)

2 mymusic-18 mymusic-18 | Web | 1. února 2015 v 16:33 | Reagovat

Moc zajímavý článek, který nutí k přemýšlení. Já jsem právě ve fázi, kdy končím středí (mimochodem gympl, takže z toho má člověk ještě míň než z obchodky, ptž u lidí z gymplu se předpokládá, že prostě na tu VŠ půjdou). Měla jsem sen, dostat se na konzervatoř - ale nedostala jsem se. Co teď? No, půjdu na VŠ, jak si to vždycky moji rodiče přáli. Nemám ani tak strach z té výšky, učení a všechno to kolem...ale spíš, co ze mě bude? Co budu potom dělat?

Víš, možná bych na tvém místě zkusila vyrazit do zahraničí. Já to taky plánuju v budoucnu. :)

3 Ježurka Ježurka | Web | 3. února 2015 v 14:44 | Reagovat

Jé, to je škoda! Když by tě bavilo učit, zkus to nevzdávat! Téměř na každé škole je někdo jako ta tvoje profesorka, já vím, že to není jednoduché! Moje vnučky to taky neměly jednoduché a nevzdaly to! Ta starší si sice o rok prodloužila studia, ale už měla druhou promoci a studuje dál na doktorské studium. Ta mladší přešla na jiný obor v rámci fakulty, sice jí to taky o rok prodlouží školu, ale určitě to jen tak nevzdá! Vydrž, určitě by to bylo škoda! A kdyby bylo nejhůř, máš přece odbornou školu, ne gympl, tak by to v krajním případě nebylo tak zlé!

4 Elis Elis | Web | 3. února 2015 v 18:00 | Reagovat

Výběr je vždy nehorší záležitost v životě,  znám plno lidí, co si přepečlivě zvolili školu a pak po pár semestrech zjistili, že to není to pravé, to se bohužel stává, je to vždy jako sázka do loterie...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama