Červen 2015

Jak na krakelování

20. června 2015 v 13:07 | Blanka |  Tvoření - decoupage
Ahoj všichni!

Dnes článek o krakelování předmětů, neboli o popraskaném vzhledu.

Co budeme potřebovat
Předmět ke zdobení
Ubrousek
Krakelovací lak
Lak na decoupage
Bílá podkladová barva na dřevo
Barevná akrylová barva

Návod jak na kompletní decoupage najdete zde. Já při krakelování postupuji tak, že předmět přetřu alespoň jednou základní bílou barvou. Ta se poté natírá obvykle černou akrylovou barvou (pokud chcete jiné než černé praskliny, zvolte barvu jinou).

Když máme natřeno, přetřeme krakelovacím lakem. Pamatujte si, jakým směrem natíráte krakelovací lak. Já natírám z leva do prava. Až tento lak zaschne, přetřete ho bílou (klidně barevnou, ale půjde již o vrchní barvu předmětu) barvou na dřevo v opačném směru. V mém případě tedy z prava do leva. Ihned začnou vznikat praskliny. Přetíráme pouze jednou a i když se nám přetření nepovede, už se k němu nevracíme, protože bysme zničili praskliny.


Můj první krakelovací pokus. Akrylová barva byla žlutá, proto jsou i praskliny žluté.

Pokud chceme na takto nakrakelovaný předmět dát ubrousek, postupujeme stejně jako při základní decoupage. Tedy zažehlit, přetřít lakem na decoupage a je hotovo. Odkaz na návod je již v textu zmíněn.

Popraskaný vzhled prosvítá skrz obrázek

Máme hotovo, takže se mějte krásně!
BlankaJak na decoupage-návod

14. června 2015 v 11:07 | Blanka |  Tvoření - decoupage
Plánuji článek ještě dodělat a udělat fotonávod. Nyní mi ale došel materiál, tudíž zatím jen takto ;)

Ahoj všichni!

Několik z Vás psalo, abych udělala návod, jak se dělá ubrousková metoda. Ačkoli se domnívám, že je na internetu návodů dost, máte ho mít.

Co budeme potřebovat
Jako první a hlavní bod předmět, který chceme dekorovat ;)
Ubrousek s vybraným motivem
Smirkový papír
Barvu (obvykle jakoukoli bílou, na dřevo. Může být i akrylová)
Štětce
Lak na decoupage
Případně lak na dřevo (lakuji vše kromě obrázků, protože lak je zároveň i ochrana proti poškrábání apod.)
Pro usnadnění práce žehličku a pečící papír (není však nutné)

Na začátek si připravíme předmět k dekorování, který jemným šmirglem (čtěte smirkový papír) mírně zbrousíme, aby nebyl dřevěný předmět na omak "chlupatý", jak já říkám :D

Poté předmět přetřeme podkladovou barvou, pro mě je to ve většině případů bílá barva na dřevo. Pokud ale vystřihujete z ubrousky pouze motiv u kterého je vidět chtě nechtě trocha barevného pozadí, je lepší předmět nabarvit barvou, která je na ubrousku. Na bílé barvě by totiž např. levandule s trochou fialového pozadí moc vynikla, přechod by byl příliš velký.
Do dřevěných předmětů se barva dost vsakuje, proto je třeba min. jednou znovu přetřít. Někdy se však hodí přetřít pouze jednou, záleží na Vás, jak moc chcete mít vidět dřevo :)

Po zaschnutí již následuje práce se samotným ubrouskem. Zjistila jsem,že se mi více líbí tzv.celoubrouskové předměty. Tudíž nic nestříhám, pouze aplikuji samotný ubrousek. Někdy však chci aplikovat pouze část ubrousku, třeba jen jednu květinu z nějakého pugétu apod.
Ať už tedy chci celý ubrousek nebo jen jeho část, můžeme začít s aplikací. Ze všeho nejdříve ale musíme odstranit dvě vrstvy ubrousku. Každý má vrstvy tři, nám postačí však vrstva poslední/vrchní na které je samotný motiv. Po odstranění obou vrstev umístíme motiv na požadované místo, na ubrousek položíme pečící papír a ten přežehlíme žehličkou. Ubrousek na předmětu již drží a my ho jen přelakujeme. Fígl s žehličkou mi hodně usnadňuje práci. Vy zručnější ji však použít nemusíte a můžete ubrousek rovnou přetřít lakem na decoupage.

My nezruční jsme tedy přežehlili. Jak jsem říkala, ubrousek (alespoň částečně) drží již na předmětu. Nyní vezmeme lak na decoupage a přetřeme kompletně celý předmět. Lak lze použít i jako lepidlo, které jak jste si možná všimli, já vůbec nepoužívám. Tento proces opakujeme po zaschnutí ještě 2x.

Všechny předměty (kromě obrázků) po kompletním zaschnutí přetírám pro větší ochranu před poškozením (ačkoli lak na decoupage je také ochranný) klasickým lakem na dřevo, který zároveň dodá krásný lesk.

Po zaschnutí máme hotovo. Nyní můžeme pověsit, darovat nebo se jen radovat z našeho/Vašeho dílka :)


V průběhu času přibude i návod na krakelování a nejspíš i na patinování, kterého jsem se sama nemohla dopídit.

Mějte se krásně!
Blanka