Září 2015

Dospělí omalovávají

30. září 2015 v 10:15 | Blanka |  Nákupy + recenze
A proč ne?

Ahoj všichni!

Dnes bude řeč o omalovánkách pro dospělé, které se mezi některými staly docela velkým hitem. Někde jsem četla, že jde o fenomén, který má nahradit křížovky. Dnešní článek bude částečně recenze, zároveň se ale objeví i můj postoj k tomu fenoménu.

Předem chci říct, že nejsem člověk, který by oplýval kreativitou. Až v poslední době se věnuji decoupage, jinak si myslím, že moc šikovnosti jsem také nepodědila. Omalovávala jsem již v dřívější době, protože jde o činnost, která mě jednoduše uklidňuje. Vypnu mozek a v podstatě tím relaxuji. Někteří tvrdí, že omalovánky nemají dobrý vliv, protože člověk údajně utíká do svého dětství...Nuže s tím bych úplně nesouhlasila.
Osobně jsem omalovánkový typ, který si k nim sedne, když má čas a chuť. Mám ale pocit, že někteří jedinci pojali tuto činnost jako jakýsi závod - vymaluj co nejvíc, nakup co nejvíc (vypozorováno z fb skupiny). Sama mám doma omalovánky dvoje a dnes jsem zakoupila jeden časopis obsahující zhruba 36 omalovánek. Obrázků dohromady mám za 2 měsíce vymalovaných asi tak 6. Vlastně by mě zajímalo, kde ,,závodníci" berou tolik času na vybarvování. Mluví ze mě možná i závist :D Ale tak co, omalovánky nejsou závod.

Teď se dostáváme k samotným omalovánkám. Na trhu jich je v tuto chvíli nepřeberné množství, proto si myslím, že si každý, kdo se chce vybarvování věnovat, vybere. Mandaly, květiny, ornamenty, orientální vzory, .... Sama nakupuji spíše na internetových stránkách, mnoho knihkupců je ale má ve svých obchodech.
První omalovánky, které jsem objednala byly Inspirace květiny. Když přišly, byla jsem z nich unešená a okamžitě začala vybarvovat. Papír je čistě bílý, tvrdší, vybarvuje se na něj bez problémů, otlaky nejsou velké. Jediné co mi trochu vadí, že listy se dají vytrhávat, tudíž když začnete vybarvovat, tak se prostě sami časem oddělí. Jsou fajn, ALE ....

Co čert nechtěl, objevila jsem autorku Johanna Basford a její Začarovaný les, který mě uchvátil natolik, že jsem si ho objednala. Na obrázku vypadal fantasticky, ale když dorazil domů - můžu Vám říct, že jsem opravdu hodně dlouho nebyla z něčeho takto unešená. Papír je sice nažloutlý, ale suprově tvrdý, takže nevznikají otlaky. Vazba vázaná, obrázky tedy nejdou vytrhávat.
Podotýkám, že mám slovenskou verzi, což je celkem podstatné, protože české vydání (od nakladatelství Grada) má o hodně slabší papír. Některým to nevadí, já si raději připlatila :)

Obrázky vkládat nebudu, na internetu najdete velké množství. Doporučuji před zakoupením, omalovánky nejdříve někde omrknout. V facebookové skupině Omalovánky pro dospělé najdete vymalované obrázky.
Kdo by nechtěl investovat přímo do omalovánek, které najdete v knihkupectví, mnoho se dá nalézt i čistě na internetu a jednoduše doma vytisknout, klidně i na silnější papír než je kancelářský. Mimochodem super stránka je pinterest.

Najdu tu další omalovánkové nadšence? ;)

Mějte se krásně!
Blanka

EDIT: Protože se objevila žádost na ukázku mých ,,výtvorů" (výtvory bych to opravdu nenazývala, vybarvuji jen tak pro radost a i stínování jde bohužel mimo mě), tak tady něco málo :)


A co Vaše letní brigáda?

17. září 2015 v 19:54 | Blanka |  O ničem a zároveň o všem
Ahoj všichni!

Září je již za polovinou a protože i já budu pomalu ale jistě končit svou další nepříliš úspěšnou brigádu, napadl mě tento článek.

Měli jste někdy opravdu dobrou brigádu? Když se na to podívám, tak jsem asi úplně štěstí za 7 let chození na brigády neměla.

V 15 letech jsem pracovala v jedné továrně, která vyráběla CD a DVD. Šlo o mou úplně první letní brigádu, kterou mi obstaral můj tatínek, který zde v té době pracoval. Práce nebyla nijak náročná, člověk stál u stroje a odebíral/balil CD. Směny byly tuším osmi hodinové, takže nic děsného. Do toho jsem tu poznala dva super človíčky, kteří byli stejně staří, takže občas byla i sranda. Následující rok byly již směny dvanácti hodinové a tak nějak všeobecně už to nebylo ono.
V 17 letech jsem měla uklízecí brigádu - uklízení kanceláří. Ta trvala dva roky. Práce docela ušla, nikdo mě nepeskoval, pohoda, klídek. Člověk si udělal své a šel domů. ,,Problém" byl ale v tom, že jsem chodila pouze na 4h denně a to ještě ke všemu za minimální mzdu, tudíž jsem si za prázdniny příliš nevydělala.
V 19 letech mě z nějakého důvodu osvítilo, že bych mohla jít dělat do supermarketu. Kam jinam než na kasu, že? Nejhorší brigáda, kterou jsem kdy měla. Lidi byli strašně nepříjemní, technika neustále nefungovala, vedoucí byla naprosto nesnesitelná a stále řvala, že mám fronty, ačkoli fronty měla každá pokladní - bodejď by ne, když byly v provozu vždy max. 4 kasy...Peníze sice hezké, ale buzerace (pardon, ale nedá se to říct jinak) hrozná, proto jsem vydržela asi jen 14 dní, vydělala si, kolik jsem potřebovala a šla si po svém.
Ve 20 letech jsem nijak extra brigádu nehledala, ALE na konec jsem dělala průzkum v Kauflandu pro německou firmu. Peníze byly super skvělé, nikdy jsem lépe placená nebyla a málo kdo tolik na hodinu má. Skupina lidí s kterými jsem průzkum dělala byla báječná, ale samotní zákazníci jakmile vidí někoho s mobilem v ruce, tak hned říkají ,,Já nic nechci." :D Takže já vždy ,,Já Vám nic nenabízím, nashle." :D Ačkoli člověk říkal ,,Zákaznický průzkum Kaufland...", prd platné.
Ve 21 letech jsem měla na pilno na VŠ, proto jsem se ,,válela" doma a snažila se studovat.
A letos? Letos jsem začala pracovat v nejmenovaném discontu. Dohoda byla taková, že budu vykrývat nějaké mezery, docházet na výpomoc při vybalování zboží atd. Naslibováno mi bylo, že jeden týden budu chodit do práce celý, další týden volno. Sliby chyby...Chodím každý den na odpolední, tudíž se vůbec nevidím s přítelem, kterému trochu dochází trpělivost. Když mám mít náhodou volno, tak mi je dřív nebo později stejně zrušeno. Směny se mi neustále mění, když nastane změna, nikdo nepočítá s tím, že mám třeba osobní život, takže můžu mít něco naplánovaného. Ne, prostě nezájem. Takže ačkoli mělo jít o dlouhodovou spolupráci, vydržela jsem 2 měsíce a na konci září odcházím, hurááá.

Když se na to tak dívám, tak jsem možná až takovou smůlu neměla, ale asi na téměř každé brigádě jsem si něco našla :D

A co vy? Měli jste nějakou super brigádu nebo naopak příšernou? ,,Pochlubte se" ;)

Mějte se krásně!
Blanka